ANKET

Yeni Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Psikodrama Nedir?

Psikodrama;  kendimizi tanımayı, kendimize ve durumlara dışarıdan bakmayı, hayatın akışı içinde baş etme gücümüzü artırmayı sağlayan bir paylaşım yöntemidir. Yöntem eylem, spontanlık ve yaratıcılık üzerine kurulmuştur. Yani oyunlar, rol alma ve canlandırmalar ile yaratılan sahnelerin çalışıldığı hareketli bir yöntemdir. Hayatın olağan akışı içinde herkesin yaşayabileceği durumlar ve beraberinde yaşanan duygular psikodramanın çalışma alanıdır. Psikodrama yöntemi ile geçmiş, bugün, gelecek, hayaller, rüyalar ele alınabilir. Kişi iç dünyasını ve duygularını istediği kadarıyla açarak kendi tiyatrosunu ortaya koyar. Psikodrama sürecinde karşılıklı güven ve gizlilik ilkesi titizlikle oluşturulur. Psikodramatist bu süreç boyunca yargılamadan ve akıl vermeden danışanın içsel yolculuğuna eşlik eder.

Bireysel psikodrama çalışmalarına monodrama adı verilir. Monodrama oturumlarında sahneyi kurarken kumaşlar, taşlar, oyuncaklar ve başka çeşitli nesneler kullanılır. Grup çalışmalarında ise sahnede grup üyeleri rol alır. Her oturumun sonunda geri bildirimler ve paylaşımlara zaman ayrılır.

Psikodrama çalışmaları ile duygusal yüklerden arınmak, farklı bakış açıları geliştirmek, yaşamın olumlu
yönlerini fark etmek, uyum ve esnekliği artırmak, çatışmaları çözmek, sorunlarla baş etme gücünü pekiştirmek ve yeni çözüm yollarını keşfetmek hedeflenir. 
 

PSİKODRAMANIN KULLANIM ALANLARI

Psikodrama; kişisel gelişim amaçlı bireysel danışanlar, yaşantı grupları, grup yöneticisi ve grup terapisti
yetiştiren eğitim grupları  ve sağaltım amaçlı hasta gruplarında kullanılabilen bir yöntemdir.

Psikodramatist eşliğinde monodrama çalışmalarına katılan kişi, bireysel sürecini bu şekilde sürdürebileceği gibi bir grup çalışmasına da geçebilir.

Gruplar, sürekliliği olan ve grup oluştuktan sonra yeni üye girişi yapılmayan "Kapalı" gruplar veya her çalışmada istekli üyelerin katılımı ile yürütülen "Açık" grup çalışmaları şeklinde sürdürülebilir.

Yöntemin zenginliği tiyatro, eğitim, endüstri psikolojisi gibi değişik alanlarda ve pek çok kurumsal çalışmada kullanımına olanak sağlamaktadır. Değişik yaş ve meslek grupları ile sürekliliği olan çalışmaların yanı sıra, belirli hedeflere yönelik yapılandırılmış kısa programlı çalışmalar yapmak da mümkündür.

 Psikodrama çalışmaları ile ilgileniyorsanız ayrıntılı bilgi için lütfen “Bireysel Çalışmalar” ve “Grup Çalışmaları” bölümlerini de inceleyerek iletişime geçiniz.

 


tasarım & kodlama : Abbas T.